Co znajduje się na samym dnie Wielkiej Niebieskiej Dziury? Nurkowie odkrywają tajemnice tego cudu natury


.

Słyszeliście kiedyś o Wielkiej Niebieskiej Dziurze (ang. Great Blue Hole)? Znajduje się ona na Morzu Karaibskim jakieś 75 kilometrów od Belize City. Jest drugim co do wielkości morskim wgłębieniem na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się chińska Dragon Hole.

Rozpadlina ta od lat fascynuje welu turystów. Przyciąga do siebie całe rzesze nurków, którzy chcą poznać jej podwodne tajemnice. Popularyzatorem tego miejsca był Jacques Cousteau, w którego programach atrakcja ta występowała niejednokrotnie.

Dziura znajduje się w samym środku drugiej co do wielkości rafy koralowej – Belize Barrier Reef, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESO. Nikt jednak do końca nie wie, co skrywa się na samym jej dnie.

Z tego własnie powodu przedsiębiorca i filantrop Richard Branson postanowił to zbadać. Wybrał się na miejsce wraz z całym zespołem nurków oraz własnym wnukiem, gdzie ekipa kilkukrotnie schodziła pod wodę. W trakcie ekspedycji udało im się odkryć wiele ciekawych rzeczy. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy dalej!

.


.